Na fotce je drážďanské Hlavní nádraží, před kterým stojí autorka textu

Vítejte u druhého dílu série, týkající se mého výjezdu na Erasmus pobyt. Tentokrát nepůjde ani tolik o můj zrakový handicap, ale o praktické věci, které asi neminou žádného Erasmáka, který se chystá studovat v Německu.

Tu nejdůležitější věc máte za sebou – rozhodli jste se vyjet na semestr či dva do zahraničí. Co ale dál? Teoretických příruček jistě máte po ruce spoustu. Z vlastní zkušenosti ale vím, že i přes kvanta teorie není nad praktickou zkušenost. Přečtěte si, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a jak si poradit s organizací výjezdu.

Papíry, papíry a zase papíry

Motivačním dopisem, životopisem a výpisem dosavadních studijních výsledků to teprve začíná. Pokud chcete vycestovat do zahraničí, budete muset strávit hodně času vyplňováním formulářů, psaním emailů a jiným papírováním. Pokud se chystáte do Německa, připravte se na nejhorší.

Němci se v byrokracii doslova vyžívají. Alespoň v Drážďanech tedy bez formuláře a dostatečné doby na vyřízení ani kuře nehrabe. A to ať už jde o vyřizování kolejí, registraci předmětů nebo vyřizování přístupu do univerzitní knihovny. Nemluvě pak o věcech spojených se specifickými potřebami studentů s postižením.

Nemocenská, dovolená – zavřeno

Prošli jste si už vším tím papírováním a chcete se k někomu dostat osobně? Garantuji, že se během pobytu několikrát setkáte s pracovníkem na neschopence nebo na dovolené. Je jedno, zda jde o zaměstnance univerzity, prodavačku v obchodě nebo úřednici v bance. Pokud tedy potřebujete něco zařídit, snažte se to začít řešit co nejdříve.

Úřady a ještě jednou byrokracie

Po ubytování čeká zahraniční studenty vyřizování na úřadech. Bohužel celý systém nerozlišuje, zda budete studovat semestr nebo pět let, takže mají účastníci Erasmu stejné povinnosti. Nejdříve si musíte zaregistrovat přechodný pobyt na městském úřadě. Těch je ve městě obvykle více a vyplatí se vybrat úřad vzdálenější studentským kolejím, fronty jsou opravdu dlouhé.

Pokud budete bydlet v Drážďanech na kolejích, nevyhnete se platbám inkasem z německého konta. Musíte si tedy zřídit účet v bance. Tam ale po vás budou chtít daňové číslo, takže následuje ještě registrace na daňovém úřadě. Veškerá komunikace probíhá v němčině. Já se zrakovým postižením jsem toto nebyla schopna vyřídit, naštěstí je ještě možnost si u své banky vyřídit mezinárodní SEPA inkaso. Nedělá to ale každá banka a úředníci to v mém případě dělali poprvé, takže to nešlo hladce, nakonec to ale dobře dopadlo.

Do you speak English? – Was?

Ať už v Drážďanech studujete biologii, psychologii nebo strojírenství, s angličtinou se rozlučte a ujistěte se, že vaše němčina je na úrovni. I když jste si vybrali jen předměty v angličtině či jiném jazyce, němčině se zkrátka nevyhnete. To, že s vámi anglicky nebudou ochotni komunikovat v obchodech a na úřadech se dá tak trochu očekávat. Co mě ale překvapilo nejvíce, byly úvodní přednášky a školení určené Erasmákům. Tam přednášející většinou pronesla anglicky první tři věty, které ukončila hláškou, že tady stejně všichni umí německy, a dále už pokračovala svou mateřštinou. Ale zdaleka ne všichni studenti německy rozuměli…

Volba předmětů

Asi víte, že si před příjezdem na univerzitu musíte vybrat předměty, které tam chcete studovat, a které vám následně budou uznány vaší domovskou institucí. Proto se sestavuje takzvaný learning agreement, kde si předem vyberete předměty, o jejichž studium máte zájem. Jenže nic není tak jednoduché, jak se zdá.

S každým semestrem se většinou mění jak předměty, tak vyučující a v době sestavování plánu většinou předměty na následující semestr ještě nejsou zveřejněny. Může se tak stát, že po příjezdu zjistíte, že se ani jeden z vámi vybraných předmětů nevyučuje. Pokud už budete mít to štěstí a vyučovat se bude, ještě to neznamená, že jej opravdu můžete navštěvovat. Stalo se mi například, že kapacita předmětů byla již plná a zahraniční studenti prostě měli smůlu.  

Pozor na finance

Při tvorbě rozpočtu musíte dávat pozor na spoustu věcí. Je dobré si předem zjistit, kolik stojí např. potraviny, jídlo v menze, doprava v lokalitě, poplatky škole nebo pronájem kolejí. Pravděpodobně se ale vynoří ještě další neplánované výdaje.

Koleje v Drážďanech

Zrada může nastat třeba zrovna u zmíněných kolejí.  Původní nabídka ceny byla přijatelná, v popisu bylo uvedeno, že se jedná o vybavené pokoje, že je k dispozici internet. Před odjezdem ovšem přišel dopis z kolejí, že se nájem navyšuje z důvodu pronájmu na dobu kratší než jeden rok. Vybavení pokoje nezahrnuje lůžkoviny ani nádobí, k tomu hned přišla nabídka na dokoupení tohoto vybavení. S nástupem nového roku cenu navýšili o další nezanedbatelnou částku. Na pokojích nečekejte ani závěsy, koberce apod. Internet je vždy placený, navíc si musíte pořídit vlastní router, podat si žádost na společnost poskytující internet a vše si sami zprovoznit.

Stravování

Stravování v Německu je oproti bydlení velmi levné. Menzy jsou zde na každém kroku. Jídlo v menzách je levné, pro studenta vyjde oběd v rozmezí tří až čtyř eur. V mobilní aplikaci si navíc můžete snadno zjistit jídelníčky a u každého jídla jsou rozepsány alergeny. V Německu je populární veganství, proto je vždy na výběr veganské i vegetariánské jídlo. Bohužel v nabídce zcela chybí bezlepková strava. Bylo pro mě překvapením, že i v obchodech jsou potraviny často levnější než v česku, a to v lepší kvalitě.

Závěrem

Když se vám podaří vyřešit všechny zmíněné věci, nestojí nic v cestě tomu, abyste si pobyt náležitě užili. Taková šance přece nepřichází každý den a zážitky a zkušenosti ze zahraničí jsou nenahraditelné.

Facebook Comments

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..