Autorka s cenou

V neděli 17.10.2021 se po několika odkladech a přesunech do online světa konečně uskutečnila konference INSPO. O co jde? Ve zkratce jde o konferenci o asistivních technologiích pro lidi s postižením. V přednáškách se návštěvníci dozví novinky ze světa přístupnosti, technologií a nejrůznějších kompenzačních pomůcek. Mimo to je možnost si projít stánky vystavovatelů, kteří tam naživo prezentují své produkty nebo služby a v neposlední řadě tato konference nabízí skvělou možnost pro navazování nových kontaktů a obnovu těch starých.

Reportáž

Je neděle něco po páté hodině ranní a společně se skupinkou jiných zvědavců vyrážíme z ostravského nádraží do hlavního města. Po téměř čtyřhodinové většinou prodřímané cestě jsme konečně tam – v Praze v konferenčním centru. Ještě zkontrolovat covid certifikát a už nám na krk věší cedulky s našimi jmény. Tímto začíná ten pravý duch konferencí. Hned si vzpomenu na doby strávené na ICC (campy pro zrakově postiženou mládež z Evropy), kde právě takové cedulky byly neodmyslitelnou součástí.

Poněkud mě udivuje rozlehlost areálu, protože jsem na INSPU prvně. Jelikož se čeká na oficiální zahájení, rozhodujeme se projít se po stáncích vystavovatelů. Někteří tvrdí, že je stánků míň než v dřívějších letech, já však nemám s čím srovnávat, a tak se pouštím do prozkoumávání.

Nejvíce mě asi zaujme 3D tiskárna, která se dá využít pro tvorbu nejrůznějších pomůcek, z mých zkušeností třeba při výuce místo obrázků v učebnici. Dále mám možnost si poprvé „osahat“ nový mobilní telefon pro zrakově postižené „Blindshell Classic 2“, ke kterému jsem přeložila manuál do češtiny a který mě svou filozofií a možnostmi velice zaujal . „Nakouknu“ do stánku s klasickými pomůckami pro nevidomé a slabozraké, vyzkouším si hmatové mapy od Seznamu nebo si popovídám s vystavovateli ze společnosti Microsoft o přístupnosti aplikace MS Teams.

A pak už hurá na přednášky. Ty se týkají technologií s ohledem na různá postižení, a tak se dovídám zajímavé informace i např. ze světa neslyšících či pohybově postižených.

Již se začne blížit závěr dopoledního programu, kdy nastává chvíle vyhlášení soutěže „internet a můj handicap“, do které jsem se na začátku roku 2020 zkusila přihlásit s tímto blogem. A ono to překvapivě vyšlo. Soutěž byla zaměřena na lidi, kteří prostřednictvím internetu šíří osvětu a informace o specificích svého postižení.

Původně se měla cena předat už na INSPU v březnu 2020, ale z důvodu pandemie se její vyhlášení přesunulo až na aktuální termín – rok a půl poté. Začínají se přehrávat medailonky o projektech tří vítězů, můj začíná hrát hned jako první. Hned si vzpomenu na strasti, které jeho natáčení provázely. S ohledem na původní termín konání se měl medailonek točit v březnu minulého roku v Praze ve spojení s jinou kulturní akcí, kterou jsem tehdy plánovala navštívit. Bohužel asi tři dny předem vydala vláda svá první opatření a fakticky zakázala veškeré hromadné akce. Nedočkala jsem se tak bohužel ani již zmíněné kultury, ale ani natáčení medailonku a ve finále celého INSPA. Do Prahy jsem se nepodívala ani v následujícím roce, a tak se medailonek nakonec natočil až v srpnu tohoto roku v Ostravě.

Teď už je ale předávání opravdu tady. Na třetím místě se umístila Marie Zemanová se svým projektem ZaZrak, který provozuje převážně na své facebookové stránce. Tímto bych jí i takto virtuálně chtěla vyjádřit uznání, protože se mi její projekt i aktivity velice líbí.

Na druhém místě se umístil tento blog. Netřeba si opakovat, že mě to překvapilo – soudě dle konkurence, která se do soutěže přihlásila. Těší mě, že dvě místa obsadil někdo se zrakovým postižením, a že je tato komunita obecně velmi aktivní. Samozřejmě bych chtěla poděkovat porotě a organizátorům konference za udělení ceny, ale také za samotný nápad soutěž obdobného druhu uspořádat. Myslím si, že internet, jako stále rostoucí a důležitější médium, nabízí právě pro osvětu skvělou příležitost. A troufnu si říct, že poslední rok, kdy vzniklo plno nových blogů a stránek, je toho důkazem. Na tomto místě bych také chtěla poděkovat svým čtenářům.

Přebírám si tedy cenu od zástupkyně ČSOB, která je sponzorem soutěže. Chtěla bych dodat, že částku, kterou jsem vyhrála, věnuji na udržení této stránky a zaplacení webhostingu a domény.

Na prvním místě se umisťuje Ladislav Kratochvíl, který naopak šíří povědomí o životě se sluchovým postižením. I jemu gratuluji.

Dopolední program se chýlí ke konci, následuje pár slov organizátora akce, pana Wintera.

Následuje oběd, dle mého názoru zrovna ne příliš povedený, a odpolední pauza. Během té navštívíme třeba masérské studio, které na konferenci zdarma provozují nevidomí maséři z Prahy. Masáž si samozřejmě řádně užiju.

Odpolední program se nese v duchu přecházení mezi různými přednáškovými panely, jelikož se program rozděluje dle třech témat – asistivní technologie a přístupnost, vzdělávání a zaměstnávání osob s postižením a asistivní technologie pro neslyšící. V takové konkurenci je někdy problém si vybrat.  Mám možnost poslechnout si třeba přednášku o novém programu, který umožňuje lepší a rychlejší tvorbu audiopopisu k videím nebo filmům, o zpřístupňování platformy Seznam.cz nebo Rohlík.cz nebo o využití 3D tisku pomůcek pro handicapované.

Touto přednáškou se také s letošním INSPEM definitivně loučíme a míříme zpět domů.

Dopolední program je ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=4W-EGtvFBPg&ab_channel=KonferenceINSPO

Autorka si přebírá cenu od zástupkyně ČSOB.
Autorka si přebírá cenu
Autorka přebírá diplom a dárkovou tašku. Na sobě má černé kalhoty a béžový pruhovaný svetr.
Autorka s cenou
Autorka s cenou a diplomem sedí v přednáškové místnosti
Autorka s cenou

Facebook Comments

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..