Zlatý retriever Asche a černá labradorka Penny sedí vedle sebe na podlaze v očekávání.

Nenahraditelný pomocník, stálý průvodce, skvělý parťák, ale i zodpovědnost. Tím vším je pro lidi s těžkým postižením zraku vodicí pes. Společně s organizací Kafira jsem měla díky projektu „vy rozhodujete, my pomáháme“ společnosti Tesco možnost zúčastnit se rekondičního pobytu s vodicími psy ve škole pro výcvik vodicích psů „Vodicí pes z.s.“ v Brně a nahlédnout tak tam, kam běžná veřejnost nevidí.

Ti, kteří už svého chlupatého pomocníka vlastní, si během dvoudenní akce mohli prověřit a oprášit již naučené povely, připomenout si, jak s pejskem správně komunikovat a jak o něj pečovat. Majitelé si tak se psy měli mimo jiné možnost projít překážkové dráhy i rušnou a neznámou ulici.

Pro ty ostatní nabídli pracovníci školy pro výcvik vodících psů zajímavé přednášky o tom, co všechno předchází tomu, než se z narozeného štěňátka stane onen nenahraditelný pomocník. Samozřejmě nechyběl prostor pro množství dotazů, ani na prohlídku samotné školy, a v neposlední řadě také na pozorování pejsků ve výcviku, kteří již zanedlouho budou předáni svým novým majitelům. Níže bych vám chtěla předat několik zajímavostí ze světa vodicích psů, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Výcvik trvá skoro dva roky

Málokdo si asi představí, kolik úsilí, péče a trpělivosti je třeba každému budoucímu vodicímu pejskovi věnovat. Jak asi tušíte, pes se spolehlivým průvodcem nestane ze dne na den. Již malá štěňátka jsou vychovávána k tomu, aby se u nich rozvíjely vlastnosti, které jim v budoucnu umožní stát se vynikajícím společníkem nevidomého. Takzvaná předvýchova trvá přibližně rok a pes by  se během ní měl naučit základní poslušnosti. Poté následuje druhá fáze výcviku, kdy se chlupáči teprve učí konkrétní povely a situace při samotném vodění.

Jen ti nejlepší z nejlepších

Může se každý pes stát tím vodicím? Odpověď zní ne. Již samotné školy si pečlivě vybírají konkrétní chovy a rodiče budoucích štěňat, kteří splňují určité povahové, a především zdravotní předpoklady. Ani kvalitní rod ještě ale štěněti nezajistí jistý postup do výcviku. Už v útlém štěněcím věku si cvičitelé podle kritérií, jako například chování v cizím prostředí, reakce na nezvyklé předměty, nebo blízkost člověku, vybírají vhodné kandidáty do předvýchovy. Po každé etapě výcviku musí pejsci projít dalšími povahovými a zdravotními testy.  

Zdaleka nejen labradoři

Pod pojmem vodicí pes si každý asi představí labradora nebo zlatého retrívra. Je pravda, že tato plemena se stále řadí k těm nejfrekventovanějším, není ale zas tak neobvyklé setkat se třeba s královským pudlem nebo německým ovčákem. Populární jsou i kříženci čistokrevných rodičů výše zmíněných plemen.  V navštívené škole jsem se ale setkala třeba i s velkým kníračem nebo border kolií.

Co všechno umíme?

Kromě běžných povelů, jako sedni, lehni, k noze a vpřed, by měli vodicí psi ovládat kolem třicítky dalších povelů nebo reakcí na podněty. Pes by měl třeba umět vyhledat jakékoliv dveře, lavičku či volné místo k sezení, schody, obrubníky nebo přechod pro chodce. Dále pak umí vyvést nevidomého z budovy nebo se vrátit po stejné trase, kterou přišel, i podat ztracený nebo spadlý předmět.  Za každý správně vykonaný povel by měl být samozřejmě pejsek řádně pochválen nebo odměněn pamlskem.

I vodicí pes je stále jenom pes

I když se vodicí pes řadí do kategorie kompenzačních pomůcek, nesmíme zapomínat, že je to pořád živé stvoření. Vodicí psi stále jenom nepracují. Pejsek je vycvičen tak, že když má na zádech postroj, znamená to, že pracuje. Když se jim sundá, z průvodce se stává obyčejný pes, který si rád zaběhá v parku s ostatními psy nebo se rád pomazlí.  Naopak hlazení i vyrušování psa při službě je nebezpečné pro psa i majitele.

Ani od toho nejchytřejšího psa nemůžete vyžadovat chování podobné lidskému průvodci. Pejsek čas od času může na něco zapomenout, nebo ho může něco při práci vyrušit. Rovněž záleží i na páníčkovi, jestli si psa „rozmazlí“, nebo jak ho bude k dobré práci motivovat.  Nesmíme zapomínat, že vodicí pes musí svou práci dělat rád.

Nakonec nesmíme opomenout ani potřebnou péči, kterou pes potřebuje. Krmení, venčení, česání, koupání a návštěvy veterináře jsou věci, které musí zvládat i nevidomý majitel.

I vodicí pes má právo na odpočinek

Po odsloužení určité doby u majitele nakonec přijde den, kdy už kvůli stáří pes nemůže dále spolehlivě pracovat. Takový pejsek potom stejně jako lidé má nárok na odpočinek v důchodu. Pokud si ho majitel nemůže nechat a nezná nikoho, kdo by se o něj ve stáří postaral, existuje stále několik možností, kam pejska dát. Často se stává, že si ho k sobě vezme cvičitel nebo cvičitelka, kteří ho měli u sebe ve štěněcím věku. Pokud ani tohle není možné, existuje třeba v Brně i takzvaný domov důchodců pro vodicí psy. Tam si v útulných prostorách a výbězích můžou pejsci v klidu užít své stáří.

Závěrem

V následujícím fotoreportu najdete snímky pořízené během návštěvy. Máte svého vodicího pejska? Podělte se o své zkušenosti v komentářích. Nemáte pejska nebo o něm uvažujete? Řekněte nám proč. 

Facebook Comments

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..