žena s kamerou OrCam připevněnou ke brýlím

Kompenzační pomůcka OrCam MyEye se na českém trhu pohybuje zhruba rok a půl a za tu dobu zde jistě pomohla spoustě nevidomým a slabozrakým k větší samostatnosti a pohodlí při práci i zábavě. O co ale vlastně jde? Pro ty, co o této pomůcce ještě nikdy neslyšeli, bych ji nejprve ráda představila. Následně si popíšeme její funkce a objektivně i subjektivně ji zhodnotíme.

Jedná se o drobnou kamerku velikosti palce, kterou lze pomocí magnetu připojit k brýlovým obrubám. Přes její malou velikost obsahuje tato pomůcka množství funkcí, které určitým způsobem nahrazují člověku chybějící zrak. Dokáže například předčítat tištěný text a rozpoznávat barvy, bankovky či obličeje. Kamera jednoduše pomocí gest nebo dotykového ovladače snímá prostor před sebou a pomocí umělé inteligence zprostředkovává zrakové vjemy do mluveného slova.

 Než se pustíme do samotné recenze, je třeba vědět několik věcí.

I když se jedná o inovační a jedinečné zařízení, je třeba brát ohled na to, že funkce, kterými OrCam disponuje, jsou obsaženy v nejrůznější kvalitě i v jiných zařízeních, a to především v aplikacích pro chytré telefony. O těch si můžete více přečíst třeba zde. Při samotném hodnocení budu brát tudíž ohled i na srovnání s „konkurenčními“ produkty. 

Kamera není určena pro žádný specifický druh zrakového postižení. Úspěšně s ní pracují jak zcela nevidomí, tak i osoby se zbytky zraku.  Samozřejmě ale každému budou vyhovovat jiné funkce nebo jiné ovládání a někomu samotná pomůcka nesedne vůbec. I proto bych každému doporučila si ji před pořízením vyzkoušet.

Ovládání a základní informace

Pokud chceme OrCam začít používat, musíme si nejdříve objasnit, jak ji vlastně správně ovládat. Již víme, že se jedná o velmi malé, a tudíž i skladné zařízení a že jej pomocí magnetů můžeme připevnit k obrubám jakýchkoliv brýlí, a to ať už jde o sluneční, dioptrické nebo pouze brýle s čirými skly, které obdržíme společně s kamerkou v balení. Na jednu stranu nám toto řešení nabízí volné ruce, které jsou nutné pro ovládání kamery a pro samotnou manipulaci s předměty. Na druhou stranu jsou brýle pro zcela nevidomé, ale i pro řadu osob se zbytky zraku něčím, na co vůbec nemusí být zvyklí.

Osobně jsem zvyklá na nošení sportovních slunečních brýlí ve venkovních prostorách, takže v tomto případě probíhalo upevnění kamerky bez problému. Vevnitř se naopak bez brýlí obejdu, a navíc mi brýle, které nejsou sportovně tvarované, značně omezují i zlomek mého periferního vidění, na které se spoléhám.  Pokud bych tedy kamerku chtěla používat v interiéru, musela bych investovat do speciálně tvarovaných obrub.  Blíže o mé zrakové vadě zde.

Rovněž při nošení volnějších či lehkých brýlových obrub kamera brýle mírně naklání na stranu. Pro pojištění případného pádu může sloužit klíčenka, která se dá ke kamerce připojit.

V zařízení je zabudován malý reproduktor, ze kterého k nám promlouvá syntetický hlasový výstup. Pokud jde o češtinu, můžeme si vybrat mezi hlasy Zuzana a Iveta – tedy příjemnými ženskými hlasy, které najdeme např. zabudované v odečítači Voiceover na iPhonu.

Hlasitost můžeme libovolně ovládat. Je důležité mít na paměti, že při maximální hlasitosti se stává zvuk docela zkresleným a na rušné ulici může být hlasitost nedostatečná. Naopak v klidném prostředí může hlasový výstup vyrušovat ostatní či prozrazovat diskrétní informace. Vše se ale dá vyřešit pomocí Bluetooth sluchátek. Ty ale v samotném balení bohužel nenajdeme.

Velkou výhodou kamerky je její nenápadnost, takže na ulici na nás rozhodně neupoutává nechtěnou pozornost.

Na straně zařízení najdeme dotykový proužek, kterým se celá kamerka ovládá. Dále je k dispozici tlačítko napájení a magnetický USB port, který slouží k připojení nabíječky. Samotná doba, po kterou baterie vydrží nabitá, není nijak dlouhá. Při aktivním používání vydrží zhruba 2 až 3 hodiny. Proto se vyplatí kameru při nečinnosti uspat nebo ji průběžně dobíjet třeba pomocí powerbanky.

OrCam MyEye 2 připojený na sluneční brýle
OrCam My Eye 2 připevněný na sluneční brýle

Funkce čtení

Zřejmě primární funkcí OrCam MyEye 2 je předčítání textu. A to ať už jde o knihy, nápisy, nástěnky nebo třeba složení potravin. Ke čtení kameru můžeme přimět dvěma způsoby. A to buďto gestem nebo pomocí dotykového proužku. V prvním případě namíříme prst na konkrétní místo, od kterého chceme text nechat přečíst. Následně zařízení pípne a pořídí fotografii, načež se spouští předčítání. V textu se lze pohybovat pomocí dotykového proužku. Čtení pak zastavíme opět gestem – tentokrát rukou s rozevřenými prsty. Je zřejmé, že tento způsob ovládání je spíše vhodný pro osoby se zbytky zraku, které se alespoň zhruba dokáží v textu orientovat. Nevidomí pak snímek pořídí pouhým dotykem na ovládacím proužku.

I když je kamera vybavena bleskem, je nutné při snímání brát ohled na dostatečné osvětlení. Dále pak je rovněž nutné získat cvik v tom, do jaké vzdálenosti od kamery samotný text umisťovat.

Já sama jsem prakticky nevidomá, což znamená, že stále mám určité malé procento vidění. Při předčítání mi bohužel nevyhovovalo ovládání gesty. Pokud si určitý text dám do těsné blízkosti očí, jsem schopna rozeznat, kde se zhruba nachází. Pro pořízení snímku je však nutné umístit text alespoň do vzdálenosti 30cm, což je pro mě již pro jeho rozpoznání nemožné. Tudíž gestikulovat můžu pouze naslepo. Při ovládání proužkem byl výsledek mnohem lepší, stále mi ale výrazněji chybí nějaká naváděcí funkce, kterou najdeme třeba v aplikaci KNFB Reader.

Dále jsem zpozorovala jednu velice opomíjenou zajímavost, která je důležitá především pro nás ženy. Nosím nalakované nehty, které překvapivě rozpoznávání gest snižují. Především v případě, kdy je třeba ukazovat prstem, se úspěšnost rozpoznání gesta při nalakovaném a přírodním nehtu velice liší.

Ovládáme-li více jazyků, disponuje zařízení i cizojazyčnými hlasy. V nastavení si lze přidat až dva cizí jazyky, pro českou verzi především angličtinu a němčinu. Rovněž lze nastavit i automatické rozpoznávání jazyka v textu. Vezmeme-li si do ruky vícejazyčnou knihu, OrCam automaticky jazyk rozpozná a přečte.

V mém případě je tato funkce obzvlášť užitečná a rozhodně ji oceňuji. Dnes jí však disponuje většina odečítačů obrazovek či třeba již zmiňovaný KNFB reader.  Rozpoznávání několika jazyků ve snímaném textu příliš obvyklé není.

Kvalita rozpoznávání samotného textu se rovněž od klasických aplikací jako Seeing AI a KNFB reader příliš neliší. Pokud se jedná o nečlenitý, obyčejný a dobře osvětlený text, rozpozná jej OrCam téměř bezchybně. Naopak se kvalita postupně snižuje s ubývajícím osvětlením a s členitostí tiskovin. Časopis s mnoha sloupci a fonty je bohužel pro OrCam, ale i pro mobilní aplikace velkým oříškem.  Problém může nastat třeba i při čtení účtenek.

Výraznou výhodou oproti mobilním aplikacím je to, že OrCam ke svému používání nepotřebuje internetové připojení. Mírně navrch má i při rozpoznávání drobného textu s obsahem na potravinách a dále pak při čtení textů ve větší vzdálenosti. OrCam si například všimne nápisů na budovách či popisků na dveřích. To sice za určitých podmínek zvládne i aplikace Seeing AI, rozhodně ale v tomto případě převládá praktická stránka kamery OrCam. Mávat mobilem na ulici se asi nikomu příliš nechce.

Rozpoznávání předmětů

Další funkcí kamery OrCam je rozpoznávání předmětů pomocí čárových kódů. Jakmile se kód dostane do zorného pole, automaticky jej vyfotí a ve své databázi podle něj najde konkrétní produkt. V tomto případě jsou opět zvýhodněni ti z nás, kteří kód na výrobku dokáží nalézt zrakem.

Databáze s kódy je sice obsáhlá, problém ale nastává třeba při rozpoznávání některých českých výrobků. Stoprocentní není ani při snímání samotného čárového kódu, který se v mnoha případech nachází na různě lesklých či zohýbaných površích. V kombinaci se samotným odečítáním textu z obalu je ale úspěšnost toho, že produkt rozpoznám, celkem vysoká. Je třeba zmínit, že touto funkcí opět disponuje třeba aplikace Seeing AI. zde je ale nutné připojení k internetu.

Pokud chceme rozpoznat předmět, který čárový kód nemá, můžeme program tento předmět takzvaně naučit. Je třeba jej z několika stran nafotit a následně hlasem pojmenovat. Když se pak takový předmět dostane do našeho zorného pole, spustí se naše vlastní hlasová nahrávka. Je třeba ale předmět dostat do určitého úhlu, navíc alespoň dle mého názoru tato funkce není příliš využitelná v praxi.

Rozpoznávání tváří

Kromě předmětů můžeme stejným způsobem naučit zařízení rozpoznávat obličeje. Základní funkcí je, že kamera automaticky detekuje přítomnost osoby v jejím zorném poli. V takovém případě ale oznámí pouze její pohlaví, případně pak samotný počet osob.

V mém případě bohužel tato funkce způsobila více škody než užitku, protože přesnost rozpoznávání pohlaví zhruba v polovině případů selhala. Pokud si ale již dáme tu práci a obličej konkrétní osoby nasnímáme a pojmenujeme, je následná přesnost velmi vysoká.  Dokonce se mi podařilo nasnímat obličej figurky jedné seriálové postavy, který následně úspěšně registrovala. 🙂

V praxi jde tato funkce využít třeba v místnosti, kde se nachází více lidí a my si nejsme jistí hlasy všech zúčastněných.

Obdobnou funkci nabízí opět třeba aplikace Seeing AI, která je však mnohem přesnější v rozpoznávání neznámých tváří. Rozpozná totiž kromě pohlaví i náladu, barvu vlasů či věk osoby. Samozřejmě i zde se jedná o odhad, přesnost je ale mnohem větší. Bohužel je tato aplikace ale dostupná pouze v angličtině.

Rozpoznávání bankovek a barev

Aplikací, které rozpoznávají bankovky a barvy, je rovněž nespočet. Pokud se jedná o barvy, má OrCam výhodu v tom, že pro jejich identifikaci můžeme opět použít gesto. Tentokrát stačí na daném povrchu podržet ukazováček. Vyhneme se tak zmatkům při více barvách v záběru. Samotná přesnost není stoprocentní, je ale srovnatelná s aplikacemi. I zde záleží především na osvětlení.

Obdobně to funguje i s bankovkami. Zde stačí ale bankovku pouze před kamerou chvíli podržet. Zařízení rozpoznává mimo jiné i české koruny a troufnu si říct, že za celou dobu testování se v rozpoznání ani jednou nespletlo.

Určování času a data

Poslední funkcí je pak sdělování času, a to poté, co před kamerou uděláme gesto, jako bychom se dívali na hodinky na zápěstí. Upřímně tato funkce patří i přes její jednoduchost k mým nejoblíbenějším.  Samotná přítomnost hodinek na ruce přitom vůbec není nutná.

Výhody

  • Vše na jednom místě
  • Intuitivní ovládání
  • Volné ruce a možnost mít zařízení stále při sobě
  • Zabudovaná čeština, možnost použít i jiné jazyky
  • Nezávislost na internetovém připojení
  • Praktičnost, malá velikost zařízení
  • Veškeré funkce i ovládání v češtině

Nevýhody

  • Krátká životnost baterie
  • Vysoká pořizovací cena
  • Nepřesnosti a nedostatky některých funkcí
  • Nutnost cviku při manipulaci
  • Srovnatelnost s jinými mobilními aplikacemi
  • Nutnost nošení brýlí

Závěrem

Pokud jste dočetli až sem, měli byste mít zběžný přehled o všech funkcích.  Nyní je už na vás zvážit výhody a nevýhody pro váš každodenní život. Pokud uvažujete o pořízení OrCam MyEye, doporučila bych kontaktovat distributora či libovolnou organizaci pro zrakově postižené. Na pomůcku přispívá úřad práce ČR, takže po splnění určitých podmínek není rozhodně nutné si pomůcku platit sám. OrCam neustále přichází s novinkami a vylepšeními. Nyní by měla ve vývoji být navigační funkce, na kterou jsem osobně velice zvědavá. Do budoucna se tak určitě máme na co těšit.

Facebook Comments

Related Posts

One thought on “Recenze: Orcam MyEye 2: Kamerka, která pomáhá nevidomým k samostatnosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..