ruka vhazující volební lístek do urny

I lidé se zrakovým postižením se můžou účastnit voleb. Zde je pár zajímavostí o tom, jakým způsobem mohou v dnešní době nevidomí a slabozrací odevzdat svůj hlas.

  • Speciálně upravené volební lístky nebo lístky v Braillově písmu nejsou povoleny. Musíme si tedy poradit s lístky běžnými.
  • O přečtení lístku můžeme poprosit známého nebo člena rodiny, kterému důvěřujeme. Pokud takovou osobu nemáme nebo nechceme naše preference prozrazovat, můžeme využít některé asistivní technologie.
  • Nejjednodušší je identifikace volebních lístků pomocí OCR aplikací, které text buďto vyfotí, nebo naskenují a poté nahlas přečtou. Já sama používám nejraději aplikaci Seeing AI.
  • Další možností je použít aplikaci Be My Eyes, která vás pomocí videohovoru spojí s anonymním dobrovolníkem, který vám lístky může přečíst a pomoci vybrat. Zde může být problematický aspekt důvěry.
  • Do volební místnosti se nevidomí či slabozrací mohou dopravit buďto s průvodcem nebo ostatními voliči např. z domácnosti, využít asistenční službu nebo se vydat na vlastní pěst. V posledním případě je potřeba buďto mít předem nacvičenou trasu nebo vyzkoušet spolehlivost některé z navigačních aplikací (např. Blindsquare a podobně).
  • S orientací ve volební místnosti buďto pomůže průvodce nebo člen komise. Doporučuje se, aby měl volič již předem nachystaný volební lístek, který za plentou sám umístí do obálky. V případě, že jsou lístky k dispozici až ve volební místnosti, probíhá i proces identifikace až tam.
  • Voliči se zdravotním postižením mohou předem požádat o možnost odvolit z místa bydliště. Komise tak přijde s urnou až k nim domů.
  • Nejproblematičtějším aspektem je pro většinu nevidomých a slabozrakých voličů kroužkování kandidátů. K navigaci a psaní na určité místo bohužel není možné využít žádné asistivní technologie.
  • Pomohla by možnost elektronické volby? Ano, pokud by byl systém voleb přístupný pro uživatele s odečítačem obrazovky či jiným asistivním softwarem.

Pokud se i vy chystáte splnit svou občanskou povinnost, přeji šťastnou volbu!

Facebook Comments

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..