Nastartovat motory, natankovat palivo, nastavit vysílačku a spojit se s věží, nabrat cestující, naplánovat trasu a hurá do vzduchu. I tak může vypadat den v životě nevidomého…

Asi si teď myslíte, že jde o nějaký vtip, jenže u společnosti Eurofly se piloty můžou stát i nevidomí a slabozrací. Jde totiž o neuvěřitelně realistický letecký simulátor pro nevidomé a slabozraké nadšence do letectví. Konkrétně se jedná o audiohru, tedy hru, která je založena čistě na zvuku, a tedy neobsahuje žádný vizuální obsah.

Ptáte se, jak je možné poslepu, byť virtuálně, pilotovat letadlo?  U Eurofly to není žádný problém. Hra se ovládá převážně pomocí klávesových zkratek, které nahrazují běžné ovládací systémy letadla.

Jak to funguje?

Pokud se člověk rozhodne vyzkoušet si vzrušující kariéru pilota, stane se zaměstnancem virtuální letecké společnosti Eurofly. U té se postupně vypracovává od praktikanta až po leteckého inspektora a plní nejrůznější úkoly. Ty spočívají v přepravě cestujících z místa na místo. K dispozici hráči mají reálnou mapu celého světa, která je založená na skutečných GPS souřadnicích. Plánování trasy a samotný let je tak zcela věrný realitě. Hra slouží i jako přesný zvukový atlas pro nevidomé a slabozraké.

Cessny, Airbusy ale i Concorde

Piloti si mohou vybrat z nabídky až 90 typů letadel, a to od menších strojů typu Cessna 152, až po klasiku jako Boeing 737, obra Airbus A380 nebo dokonce českou stíhačku L-39 či nadzvukový Concorde. Každé letadlo má přitom své unikátní parametry, kterými se pilot musí řídit. Fajnšmekři si všimnou i různých zvuků motorů nebo rozdílných systémů u větších typů letadel. Po čas letu je dokonce k dispozici letuška, která nám může přinést kávu nebo čaj.

Hru lze hrát online, takže na radaru vidíme ostatní hráče, se kterými si můžeme během letu povídat. Ale pozor, abyste se příliš „nezakecali“ – je třeba dbát i na navigaci a komunikaci s letišti nebo dávat pozor na turbulence.

Stejně jako letadla jsou reálná i letiště, po kterých se letadlo pohybuje pomocí zvukových efektů. Nechybí ani faktor počasí, turbulence nebo nenadálé nouzové události.

Na začátku jsem zničila pěknou hromadu letadel

Já sama jsem se ke hře dostala teprve nedávno a zatím jsem stihla absolvovat základní výcvik, který mi umožnil přepravit své první cestující. Musím se přiznat, že jsem společnosti Eurofly na začátku zničila hezkých pár letadel. Praxí ale člověk získá zkušenosti a nyní už se ve vzduchu cítím mnohem bezpečněji. I když se na začátku hra může zdát složitější na ovládání, nesmí se člověk hned vzdát. Skutečný pilot taky nejdříve přece jen musí nabrat zkušenosti.

V dětství, kdy jsem na tom byla se zrakem ještě mnohem lépe, jsem hrála spoustu nejrůznějších her. V posledních letech mi však již ztráta zraku nedovoluje běžné hry hrát a audiohry mě nikdy příliš nezaujaly. Výjimkou se stalo právě Eurofly, které je natolik realistické, že mi při jejím hraní zrakový vjem vůbec nechybí. Navíc se mi jejím prostřednictvím otevřel svět letectví, ke kterému člověk se zrakovým postižením v reálném životě bohužel příliš přístup nemá. Proto bych chtěla vyzdvihnout především práci slovenského tvůrce Kissoft, který hru dokonce nabízí zdarma. .

A jak jste na tom vy? Nechtěli byste si i vy vyzkoušet pilotovat letadlo poslepu? Více o hře se dozvíte tady.

Facebook Comments

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..