Festival Colours of Ostrava je za námi a tak vám přináším menší report o tom, jak letos festival bez bariér probíhal.
Vstřícný festival
Již minule jsem zmiňovala, že festival je velmi vstřícný ke svým návštěvníkům se zdravotním postižením. Vítáni jsou opravdu všichni, včetně neslyšících, nevidomých, lidí na vozíku a dokonce i lidí s poruchou autistického spektra. Každá skupina si na festivalu najde to svoje. Venkovní i vnitřní prostory jsou řešeny pokud možno bezbariérově, a to včetně speciálních tribun nebo toalet. Spousta vystoupení i přednášek v rámci doprovodného festivalu Melting Pot je tlumočena do znakového jazyka a letos dokonce festival nabídnul i „klidovou zónu“ pro návštěvníky s poruchami autistického spektra nebo psychickými potíži.
Vstupné a doprovod
Největší výhodou pro ZTP návštěvníky je podle mě výrazná sleva na vstupné a možnost doprovodu zdarma. Každý z nás, kdo má nějaké postižení určitě ví, jak je složité někdy doprovod sehnat, natož tak na festival, který trvá 4 dny. Proto je možnost volného vstupu doprovodu velkou úlevou. Jako nevýhodu však vidím to, že doprovod musí být po celou dobu konání festivalu pouze jedna osoba, která je označena náramkem. Když však tato osoba např. může pouze vybrané dny, znamená to, že na zbytek festivalu nemůže člověk s postižením s jiným doprovodem. Chápu, že z organizačního hlediska to asi ani jinak udělat nejde, ale zmiňuju to jako zamyšlení do budoucna.
Druhou možností je využít doprovodu přímo na místě – k dispozici jsou speciálně vyškolení asistenti, kteří návštěvníkům s postižením mohou pomoci. Tuto možnost jsem sama za sebe ještě nevyzkoušela, takže nemůžu hodnotit. Každopádně to zní opravdu zajímavě a inovativně.
Letos bez front
Jako krok správným směrem vidím i možnost rezervace vstupenek a výměny náramků ještě před festivalem. Té jsme letos využili a vše šlo jako po másle. V den zahájení jsme se tak vyhnuli frontám, které se před ZTP pokladnou v minulých ročnících tvořily. Včas se nám podařilo zarezervovat si i parkování hned před areálem, které je kapacitně výrazně omezeno.
Na přístupnosti webu a aplikace je třeba zapracovat
Jak hodnotím festival z pohledu člověka se zrakovým postižením? Výrazně mi stále chybí přístupný web a aplikace festivalu. To znamená, že se jako uživatel odečítače obrazovky (např. programu NVDA na PC nebo VoiceOver na iPhone) nedostanu k informacím zveřejňovaným na webu nebo v aplikaci. Například na webu si můžu přečíst informace o účinkujících, v programu je však orientace zcela nemožná, jelikož zkrátka toto prostředí neodpovídá pravidlům přístupného webu. Přístupnost Colours aplikace je na tom ještě o stupeň hůř a orientace v ní za pomocí VoiceOveru není možná v podstatě vůbec, jelikož obsahuje nepřeberné množství nepopsaných tlačítek a prvků, které nelze ovládat jinak než vizuálně. Každopádně v této oblasti jsem se již na pořadatele festivalu obrátila a vypadá to, že by do příštího roku mohlo dojít k nápravě.
Další výhody pro nevidomé návštěvníky
Pěkným gestem je určitě možnost získat hmatový plánek areálu a např. si osahat modely některých budov. I lidé se zrakovým postižením mají přístup na bezbariérové toalety a na speciální tribuny nebo vyhrazená místa. Do budoucna bych možná já, ale především slabozrací účastníci ocenili umístění tribun blíže k podiu.
Závěrem
Colours lze určitě považovat za příklad toho, jak by v dnešní době mohl vypadat přístupný festival a stále stoupající účast lidí se zdravotním postižením, která se letos pohybovala těsně pod číslem 1000 je toho určitě důkazem. Doufám, že si do budoucna z tohoto vezmou příklad i jiné festivaly nebo kulturní akce a svět tak bude zase o něco přístupnější.
Facebook Comments