Nevidomý muž drží v ruce telefon a pomocí gest jej ovládá

Moderní technologie a zvlášť potom mobilní aplikace jsou v současnosti jedním z největších pomocníků pro osoby s postižením zraku. I když si stále někteří lidé myslí, že když člověk nevidí, nemůže používat mobil, smartphone a aplikace v něm dnes dokážou v mnoha případech zrak nevidomému dokonce nahradit. V následujícím článku naleznete tipy na 5 aplikací, které jsem si sama oblíbila a doporučila bych je ostatním. 

článek je aktuální k datu vydání a není dále aktualizován

Voiceover

Než se pustíme do samotných aplikací, nemůžu opomenout Voiceover. Jedná se o zabudovaný odečítač obrazovky, kterým disponuje každé zařízení firmy Apple, a díky kterému vlastně celý iPhone ovládám. V podstatě jde o to, že syntetický hlas čte text na obrazovce, kde se právě dotýkám prstem, speciálními gesty pak posunuju kurzorem a pohybuju se tak po celé ploše zařízení, vybírám položky a prohlížím si obsah iPhonu včetně aplikací. Dokonce je možné díky Voiceoveru psát i na dotykové klávesnici a obecně pracovat s textem.

Nevidomý muž drží v ruce telefon a pomocí gest jej ovládá
Nevidomý používá Voiceover

1. KNFB Reader

Začnu aplikací, kterou jako student oceňuji nejvíc, a to KNFB Readerem. Je sice ze všech aplikací v tomto článku nejdražší (cena se pohybuje mezi 2000 – 3000 Kč, ale pro mě taky nejužitečnější a kvalitou odpovídající. Jedná se v podstatě o takový zmenšený skener s OCR zařízením do kapsy.

Aplikace funguje tak, že pomocí fotoaparátu vyfotí tištěný text (např. smlouvu, časopis nebo učebnici), pomocí OCR jej převede do textového formátu a odečítač obrazovky jej následně nahlas přečte. Samotná akce pak trvá jen několik sekund. Díky pokročilému nastavení jde zapnout nebo vypnout automatické snímání stránky, což znamená, že nevidomý může umístit iPhone nad dokument a jakmile se celý zobrazí na obrazovce, aplikace jej rovnou vyfotí.

 Dále je možné nastavit třeba indikaci náklonu nebo okrajů stránky. Na výběr je i z několika jazyků rozpoznávaného textu včetně češtiny, což znamená, že s českými znaky nebývá problém.

 Poslední zajímavou funkcí je pak možnost si dokument uložit nebo aplikaci použít pro rozpoznání fotky, kterou jsme vyfotili dříve a potřebujeme zjistit, co se tam píše. Například když chceme vidět, co se nachází na nástěnce, dokument jednoduše vyfotíme a až budeme mít čas, můžeme se k tomu vrátit.  Mezi nevýhody bych pak započítala to, že pro správné vyfocení a rozpoznání textu je třeba vhodné osvětlení a nejlépe kontrast mezi stránkou a pozadím a dále má občas aplikace problém s rozpoznáním do sloupců členěného textu.

2. Seeing AI

Obdobou KNFB Readeru je Seeing AI. To je sice zcela zdarma, ale nabízí rozhraní jenom v angličtině a ne všechny funkce jsou dostupné v češtině. Jednou z těch je rovnou funkce první, kdy hlasový syntetizér ihned a bez focení přečte text, na který mobil zaměříte.  Skvěle to funguje na texty např. v angličtině, v češtině ale bohužel nerozpozná české znaky jako háčky a čárky.

Druhá funkce – Dokument – dělá v podstatě to samé jako výše zmíněný KNFB Reader a tentokrát již s češtinou problém nemá. Funkce Produkt rozpozná čárový kód a v databázi najde, o jaký produkt se jedná, stává se tu ale dost často, že daný produkt v databázi vůbec není.

Další funkce Person je tedy alespoň pro mě spíš zábavným prvkem. Jde totiž o to, že aplikace rozpozná osobu na obrázku, určí, jak se tváří, jakou má barvu vlasů a odhadne její věk. Obzvlášť ta poslední zmíněná věc pak způsobí hodně legrace, když se snaží určit věk přátel nebo rodiny:-)

Funkce Curency rozpoznává měnu, poradí si ale jen např. s eury, koruny ve své databázi zatím nemá. Další funkce jsou zatím jenom ve zkušebním módu, lze je ale normálně používat. Jde o Color, tedy rozpoznávání barev, Scene aneb rozpoznávání okolí a handwriting, která rozpoznává ručně psané písmo. Všechny tyto tři funkce jsou bohužel jen v angličtině a občas se u nich vyskytnou nepřesnosti.

Poslední funkcí je Light, tedy světlo, která je určena převážně zcela nevidomým lidem. Dokáže totiž určit díky výšce tónu intenzitu světla. Když tedy zamířím fotoaparátem mobilu k oknu, tón se zvýší a naopak. Prakticky pak lze využít, když se nevidomý chce přesvědčit, zda je zhasnuto.

Pohled na ruku, která drží iPhone se spuštěnou aplikací Seeing AI
Seeing AI

3. Infotabule

tahle aplikace je primárně určena všem cestujícím, kteří používají železniční dopravu, pro zrakově postižené jde ale o nenahraditelného pomocníka nejen při samostatném cestování vlakem. Aplikace totiž nabízí obsah informačních tabulí z většiny českých nádraží. Můžete zde najít informace o příjezdech, odjezdech a zpožděních vlaků nebo o tom, z jakého nástupiště a koleje vlak odjíždí.

Po několika kliknutích se dostanete dokonce až k podrobným informacím o konkrétním vlaku, a to např. řazení vozů nebo seznam stanic. To vše v aktuálním čase a zcela zdarma. už se tedy nemusíte obávat toho, že nepřečtete, co se na informační tabuli na nádraží píše.

Screenshot obrazovky se spuštěnou aplikací Infotabule. Zobrazen je seznam odjezdů vlaků z pražského hlavního nádraží
Infotabule

4. Voice Dream

Voice Dream je něco pro milovníky četby a poslechu hudby. Stačí jen nahrát konkrétní soubor s audioknihou, elektronickou knihou v nejrůznějších formátech nebo s hudebním albem a poslouchat. U elektronických knih je možné si vybrat například jazyk, konkrétní hlas a rychlost čtení. Není problém dokonce použít záložku.

 Pro ty, kteří čtou očima, je zde možnost upravit si velikost, typ a barvu písma nebo barvu pozadí pro pohodlnější čtení. V textu se můžeme i libovolně pohybovat. Aplikace sice není zdarma, ale cena se pohybuje okolo dvou stovek.

Screenshot rozhraní aplikace Voice Dream. Spuštěna je výchozí kniha Pride and Prejudice
Voice Dream

5. Be My Eyes

Na konec jsem si nechala něco, co zatím nemá obdoby, a to aplikaci Be my eyes. Ta funguje tak, že pomocí videohovoru spojuje zrakově postižené uživatele s vidícími dobrovolníky. Ti nevidomým a slabozrakým pomůžou s činnostmi, kde je potřeba vidící osoby. Může jít od základních úkolů jako určení data spotřeby potravin, přečtení dokumentu či pomoc s podpisem smlouvy, až po navigaci nebo nakupování.  Stačí jenom stisknout tlačítko „spojit s prvním dostupným dobrovolníkem“. Aplikace je navíc zcela zdarma a neplatí se ani za hovory. Jediné, co vyžaduje, je dostatečné množství mobilních dat a ochotnou osobu na druhé straně.

Závěrem

Pokud se vám tento článek líbil a chtěli byste se dozvědět o dalších aplikacích, dejte vědět. Nebojte se sdílet i vaše tipy nebo zkušenosti s dalšími aplikacemi.

Facebook Comments

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..