Animovaný obrázek muže s vodícím psem

Přijít úplně nebo i částečně o zrak může někomu připadat jako konec světa. Neříkám, že vyrovnat se s tím je jednoduché. Proč se ale nepodívat na věc i z druhé strany? Všechno negativní má přece i svoje pozitiva.

1. Být součástí komunity

Věřme tomu nebo ne, v situaci, ve které se zrovna nacházíme, nejsme na světě sami. Pro člověka s handicapem to platí dvojnásob. Mít pocit, že člověk patří do komunity lidí, kterým se může svěřit s tím, čím právě prochází, je něco, co nemusí být jen tak někomu dopřáno. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že většina z mých přátel pochází právě z komunity lidí se zrakovým postižením a za nic na světě bych je nevyměnila.

Animovaný obrázek zobrazující chlapce s vodícím psem a dívku s bílou holí, jak se drží za ruce
Přátelství jsou mezi nevidomými běžná

2. Nesuď knihu podle obalu

Vzhled je pro spoustu lidí natolik důležitý, že zapomínají na to, co se nachází uvnitř jich samotných. Kdo jiný by to dokázal posoudit lépe, než někdo, kdo nevidí? Barva pleti, fyzický vzhled či oblečení – řekněte si sami, jestli si na základě těchto věcí nevytváříte názor o člověku ještě předtím, než ho poznáte? Ti z nás, kteří tento první dojem nemají k dispozici, se pak třeba můžou před tím, než někoho odsoudí, soustředit i na to, co člověk nosí ve svém nitru.

3. Představivost

Televize, počítačové hry nebo videa na Youtube? Přiznejte se, kolik z vás vidících si naposledy přečetlo knihu místo shlédnutí filmu. A ti z vás, kteří si ji přečetli – nebyli jste pak zklamaní z toho, jak následný film vykreslil vše, co jste si během četby představovali, úplně jinak? Fantazie je cenná věc, které bychom se neměli jen tak lehce vzdávat. Pokud člověk nevidí, nemůže o svoje drahocenné představy jen tak přijít. 

4. Smyslové vnímání

To, že nevidomí mají lépe vyvinuté ostatní smysly, je trochu klišé. Přesto se každý, kdo přijde o zrak, musí na ostatní smysly umět více spolehnout a více je využívat. Když jednoduše nedochází k přijímání vjemů očima, musí přijít jinou cestou. Člověk, který nevidí, si pak dokáže třeba mnohem lépe vychutnat jídlo, ocenit vůni parfému, texturu předmětu nebo zvuk hudby. 

5. Téma ke konverzaci

S handicapem lze naložit různě. Nacházíte se v novém kolektivu ve škole nebo práci, ve vlaku nebo na večírku a chcete navázat konverzaci? Váš handicap k tomu může být dobrou záminkou.  Zkuste třeba náhodnou osobu požádat o pomoc. Málokdy se stane, že by pomoci někdo odmítl. Další konverzaci už pak nestojí nic v cestě. Pokud máte navíc vodicího psa, nabízí se příležitost sama o sobě. Kdo by nechtěl prolomit mlčení zvoláním, že to je ale krásný pejsek a jak se jmenuje?

V popředí fotky stojí bílý labrador nebo zlatý retrívr, v pozadí mladík s bílou holí
Vodící pejsci jsou často oblíbeným tématem konverzace

6. Přeskakování front a přednostní nástup do letadla

Pokud někam letíte, můžete jako zrakově postižení získat plno výhod. Kromě asistence, na kterou máte na letišti nárok, nemusíte stát dlouhé fronty při odbavení a letištních kontrolách. Navíc každý pasažér s handicapem může využít přednostní nástup do letadla. Můžete se tak pohodlně usadit a vyhnout se tlačenicím. Podobně jde fronty přeskakovat např. i na festivalech nebo v některých obchodech.

 7. Příspěvky a slevy

A nyní je čas na to, co nám „postiženým“ spousta lidí závidí – a to jsou finanční příspěvky nebo věci „zdarma“.  Ano, i osoby s těžkým postižením zraku mají nárok na nejrůznější státní příspěvky a invalidní důchod. Vlakem mohou cestovat levněji a MHD rovnou zadarmo. Příspěvky pak dostáváme i na kompenzační pomůcky nebo na studium. Taková podpora není ve všech zemích samozřejmostí. Neberte to, prosím, ale jako křivdu a záviděníhodnou věc.

8. Paměť

Věděli jste o tom, že když někdo nevidí, musí si pamatovat mnohem více věcí? Pro mnoho lidí to může být nevýhoda, jenže čím víc si pamatujeme, tím víc se naše paměťové schopnosti vyvíjí. Učení se nových věcí pak jde mnohem snadněji.

9. Unikátnost

I to, že nevidíme nebo vidíme špatně, z nás dělá výjimečné lidi. Nikdo totiž nevidí a nevnímá svět tak jako my.

10. Důvěra

Stane se, že člověk se zrakovým postižením občas potřebuje pomoct. Spoléhat se ale v některých ohledech na druhé lidi může být těžké. Tím víc si ale potom vážíme těch, kteří tu pro nás stále jsou a na které se můžeme spolehnout. A to platí i pro čtyřnohé vodicí společníky.

Víte o nějakých dalších výhodách, které jsem nezmínila? Neváhejte je napsat do komentářů. 

Facebook Comments

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..