Přemýšlíte o tom, že byste se rádi naučili anglicky? Zde najdete 10 důvodů, proč se vyplatí tento jazyk ovládat (i) se zrakovým postižením.
1. Nepotřebujete titulky
Rádi sledujete zahraniční filmy a seriály, neumíte anglicky a nebaví vás čekat na dabing? V tom případě určitě sáhnete po možnosti pustit si titulky. Ty však pro diváky se zrakovým postižením přílišnou pomocí nejsou. Znalost angličtiny je tak skvělým způsobem, jak nezaostávat ve sledování filmů a seriálů za svými známými.
2. Můžete si pustit audiopopis
Většina zahraničních filmů a seriálů na platformách typu Netflix dnes disponuje skvělou pomůckou pro diváky se zrakovým postižením. Není jí nic jiného než audiopopis, neboli zvukový komentář, popisující nevidomým a slabozrakým děj na obrazovce. V dnešní době jde již o celkem rozšířenou záležitost, a to především v anglicky hovořícím světě. Za svůj dnešní zájem o audiovizuální kulturu vděčím právě audiopopisu. Háček je v tom, že onen audiopopis bývá často pouze v originálním znění a bez znalosti angličtiny tak spousta skvělých filmů zůstává nepřístupná.
3. Jste o krok napřed, pokud jde o asistivní technologie
Dá se říct, že angličtina je hlavním komunikačním jazykem v oblasti ICT. Veškeré novinky na trhu bývají nejprve prezentovány v angličtině či v jiných světových jazycích a malé jazyky jako čeština většinou přicházejí na řadu až s časovým odstupem, pokud vůbec někdy. Výjimkou nejsou ani kompenzační pomůcky a aplikace. Pokud tedy umíte anglicky, nabízí se vám mnohem širší oblast výběru. Příkladem by mohla být třeba aplikace Seing AI, která byla dlouhou dobu dostupná pouze v angličtině. Zatímco jsem ji již delší dobu používala, stala se v ČR obecně populární až s českou verzí.
4. Můžete využívat Google asistenta a SIRI
Hlasoví asistenti jako Amazon Alexa, Google Assistant nebo SIRI, či těmito nástroji ovládaná chytrá domácnost, může pro lidi s konkrétními typy postižení představovat usnadnění každodenního života. Asistenti vám můžou vyhledat informace bez toho, abyste je museli složitě vyhledávat, můžou vám sloužit jako diář, budík nebo minutník a pokud máte chytrou domácnost, můžete s ní např. ovládat osvětlení nebo teplotu. To vše pouhým hlasem. Všichni dostupní asistenti dnes stále ale mluví pouze anglicky či jiným „větším“ jazykem.
5. Zahrajete si audiohry
Přiznejme si, kdo z nás alespoň jednou nehrál nějakou počítačovou hru… a kdo u počítačových her netráví většinu svého volna… I lidé se zrakovým postižením si občas rádi zahrají. Alternativou k normálním vizuálně zaměřeným hrám jsou tzv. audiohry – tedy hry, které je možné ovládat i beze zraku. Opět však, jak již bylo zmíněno výše, je většina těchto softwarů v angličtině.
6. Spojíte se s komunitou z celého světa
Jednou z výhod zrakového postižení je možnost spojit se s komunitou, která si prochází něčím podobným jako vy. Díky moderním technologiím pak vzniká možnost pro navázání kontaktů s lidmi z různých částí světa s podobnými zájmy, starostmi či se stejnou zrakovou vadou. Např. na Facebooku najdeme nespočet skupin, kde se setkávají a vyměňují si zkušenosti lidé se zrakovým postižením z celého světa. Vstupenkou do těchto komunit je samozřejmě znalost angličtiny.
7. Můžete se zúčastnit ICC a podobných akcí
Pokud se z internetového prostředí posuneme do reálného světa, nabídne se nám i tady pár příležitostí k výměně zkušeností s vrstevníky. Jedním z příkladů je ICC – International camp on communication and computers. Tato akce se koná jednou ročně ve vybrané evropské zemi a zúčastnit se jí mohou mladí lidé se zrakovým postižením z různých evropských zemí. Kromě nezapomenutelných zážitků a navázaných přátelství se člověk na ICC dozví i spoustu zajímavostí ze světa informačních technologií a obecně o životě se zrakovým postižením. Komunikačním jazykem je angličtina a její znalost je podmínkou účasti.
8. Získáte lepší přehled o světě a inspiraci
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Toto rčení asi všichni známe. Já můžu potvrdit, že opravdu platí. Znalost jazyka nám otevírá dveře do světa, dveře k jiným kulturám a k jiným názorům na svět. Svět je plný různých inspirativních lidí, včetně těch, kteří mají nějaké postižení, a jejichž příběh nás může inspirovat.
Získáte možnost vycestovat
Znalost cizího jazyka vám otevírá brány do světa. A to doslova. Díky znalosti angličtiny se nebudete tolik muset bát vycestovat do zahraničí, a to ať na výlet, tak na delší studijní či pracovní pobyt. Není třeba vysvětlovat, že takový pobyt v cizí zemi dokáže hodně rozšířit obzory. Pokud máte zrakové postižení a umíte cizí jazyk, dokážete např. v cizí zemi požádat o pomoc.
10. Lépe si najdete zaměstnání
Najít si práci se zrakovým postižením není úplně jednoduché. Pokud však umíte anglicky, máte oproti konkurenci mnohem větší výhodu. Většina zaměstnavatelů dnes právě znalost angličtiny vyžaduje. Pokud se vám angličtina zalíbí natolik, že se jí budete chtít živit, je pro zrakově postižené relativně dobře přístupná i dráha překladatele nebo učitele jazyků.
Pokud znáte další důvody, proč je fajn umět anglicky, neváhejte se o ně podělit v komentáři.
Facebook Comments